Zajedničko veće opština organizovalo koncert tradicionalne srpske muzike

Vukovar, 14.12.2024 - Zajedničko veće opština 14. decembra u Srpskom domu u Vukovaru organizovalo je koncert tradicionalne srpske muzike, Bojane Nikolić i saradnika. Očuvanje srpske tradicionalne muzike od esencijalne je važnosti za očuvanje kulturnog nasleđa, identiteta i istorijskih vrednosti, jer kroz pesme i melodije prenosimo tradiciju i običaje. Tradicionalna srpska muzika ne samo da čuva prošlost, već i oblikuje budućnost kulturnog stvaralaštva.

- Cilj koji je postavilo Zajedničko veće opština Vukovar pred sebe je očuvanje tradicije i kulture srpskog naroda, to očuvanje se realizuje i promovisanjem, te između ostalog svi oni koncerti i izložbe koje smo imali su u cilju promocije i upoznavanje publike sa određenim vidovima kulture i tradicije. Između ostalog i koncert Bojane Nikolić je u tu svrhu organizovan, ona peva srpske tradicionalne pesme iz raznih etničkih krajeva koji srpski narod naseljava, dakle od Bosne i Hercegovine do Makedonije, to će zapravo biti jedno lepo putovanje kroz tradiciju - rekao je organizator koncerta i predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-u Veljko Maksić.

Bojana Nikolić je već više od 20 godina na muzičkoj sceni i održala je preko 250 koncerata u zemlji i inostranstvu. Sarađivala je sa grupama Sanja Ilić i Balkanika, Biber, kao i Narodnim orkestrom RTS-a pod upravom Ljubiše Pavkovića i Vlade Panovića. Na koncertu Bojana i njeni saradnici izveli su obrade tradicionalnih pesama sa prostora Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije (A što ćemo ljubav kriti, A što ti je mila kćeri jelek raskopčan, Zora zori, Kraj tanana šadrvana, Mlada Jelka ljubi Janka i druge), dok veliki deo njenog koncertnog programa činile su tradicionalne i autorske pesme sa Kosova i Metohije (Marijo, ćero, Marijo, Izlego' da se prošetam, Gora ječi, Moj golube, Žubor voda žuborila). Muzičari koji su zajedno sa njom nastupili su visoko obrazovani profesori na Muzičkoj akademiji, kao i članovi Beogradske filharmonije poput prof. Borisa Bunjca, prof. dr Miloša Nikolića, prof. dr Slobodana Milivojevića i drugih.

- Čuvam kulturu i tradiciju, nekako mi se čini kroz ceo život, još od osnovne škole kada sam upisala folklor, kasnije sam se u srednjoj školi odlučila za srpsko tradicionalno pevanje, a potom za etno muzikologiju i nekako tokom svog tog perioda shvatila sam koliko je važno očuvati našu kulturu i tradiciju i mogla sam da pevam neke druge žanrove, ali mora neko da čuva i korenje, jer bez korenja nemamo ni sadašnjost. Naša tradicija je prebogata i u vokalnom nasleđu, ja se time najviše i bavim, ali jako mi je drago što sada ima dosta mladih instrumentalista, budi se duh starog vremena i kod mladih, te počinju da shvataju koliko su tradicija i kultura inspirativni. Trebamo da budemo svesni koliko je to nasleđe vekovima staro i koliko je ono zapravo, bogato i koliko vredi – rekla je Bojana Nikolić.

Bojana Nikolić, takođe je i etnomuzikolog i vokalni pedagog, te je 26. maja ove godine održala radionicu „Voklane tehnike i stilovi srpskog i balkanskog tradicionalnog pevanja“ za članove Vokalno-instrumentalni etno ansambl „Đurđevak“. Ovom prilikom pomenuti etno ansambl gostovao je na koncertu i predstavio se publici sa groktalicom „Naš je prvi sastanak u voću“, zatim pesmama „Hranila Jula slavuja“ i „Sinoć mi je dolazio Đorđe“.

- Ove godine u maju mesecu muzikologinja Bojana Nikolić održala je seminar za članove našeg ansambla. Najavila nam je da će danas nastupati u Srpskom domu, međutim iznenadila nas je sa pozivom da budemo deo njenog koncerta. Ovo je velik dan za nas, mi smo mala grupa u malom mestu, ovo nam je vetar u leđa da nastavimo sa očuvanjem naše kulture i tradicije – rekla je Milica Jović, umetnički rukovodioc Vokalno-instrumentalnog etno ansambla „Đurđevak“.

Ostale vesti