23.11.2024, Beli Manastir - Zajedničko veće opština Vukovar 23. novembra tradicionalno je organizovalo manifestaciju Smotra srpskog folklora Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. Manifestacija se održava krajem kalendarske godine, naizmenično u Vukovaru i Belom Manastiru kao centrima Srema, odnosno Baranje. Sama manifestacija je zamišljena kao završna folklorna svečanost na kojoj nastupaju kulturno-umetnička društva sa prostora delovanja Zajedničkog veća opština da bi prezentovali kulturnu baštinu srpskog naroda, prvenstveno igru i pesmu, široj javnosti. Ujedno je to prilika za razvoj saradnje među društvima, kao i za razmenjivanje iskustva i druženje samih igrača. Smotru je svečano otvorio predsednik Zajedničkog veća opština Vukovar Dejan Drakulić, te se obratio mnogobrojnoj publici i članovima kulturno-umetničkih društava, te je istakao važnost očuvanja kulturnog, jezičkog, verskog i nacionalnog identiteta Srba na istoku Hrvatske.
U programu su učestvovali ANI SKD „Prosvjeta“ Vukovar, VIEA „Đurđevak“ Bobota, ZUSOP Borovo, KUD „Branislav Nušić“ Borovo, KUD „Vaso Đurđević“ Bršadin, KUD „Đoko Patković“ Bobota, KUD „Zora“ Silaš, KUD „Ljubomir Ratić Bubo“ Vera, KUD „Mladost“ Trpinja, KUD „Ostrovo“, KUD „Sloga“ Vukovar, SKUD „Branko Radičević“ Dalj, SKUD „J.J.Zmaj“ Bijelo Brdo, SKUD „Jovan Lazić“ Beli Manastir, SKUD „Sveti Sava“ Tenja.
- Tradicionalna manifestacija Smotra srpskog folklora Slavonije, Baranje i zapadnog srema održava se po četrnaesti put i ona ima cilj, od svog osnivanja, da okuplja sva ona kulturna društva sa prostora delovanja ZVO-a. Mi smo imali ove godine priliku da pogledamo rad četrnaest kulturno umetničkih društva, samim tim možemo reći da imamo četrnaest kulturno-umetničkih društava sa prostora Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije koja su se okupila na sceni, to je nekih 300 folkloraša. To nam zapravo daje nadu, srpska narodna igra, tradicija i običaji biće baštinjeni, jer ima mladih koji su spremni da podnesu taj teret, te da kroz igru i ples promovišu srpsko kulturno nasleđe - rekao je ispred organizatora predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-u Veljko Maksić.
Manifestacija nije takmičarskog karaktera, ali jedan od ciljeva je upravo unapređenje kulturno-umetničkih društava, te je smotri prisustvovala i stručna komisija Slobodanka i Vladimir Rac.
- Gospođa Rac je vrsni stručnjak iz oblasti folklora, ima dugogodišnje iskustvo koje svakako može doprineti razvoju i očuvanju folklora na ovom području. Ona je postavljala koreografije u kolu, vodila je seminare i bila u stručnim žirijima, a na ovoj smotri folklora imala je ulogu osobe koja će napraviti stručnu analizu samih nastupa. Definitivno da kod nekih društava možemo videti pomake, primenjuju ono što su naučili na našim seminarima, te same seminare i organizujemo zbog toga da umetnički rukovodioci znanje koje su stekli na seminarima uvrste u svoje koreografije, te na osnovu naučenog obuče svoje članove - dodao je Maksić.
Smotra srpskog folklora Slavonije, Baranje i zapadnog Srema organizuje se uz finansijsku pomoć Saveta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske te Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.