Predstavljeno novo izdanje ZVO-a „Svedoci vremena – Istorijski pregled razvoja naselja Darda“

Vukovar, 12.04.2024 - U vukovarskom Srpskom kulturnom centru 11. aprila predstavljena je peta knjiga iz edicije „Svedoci vremena“ nastale u okviru projekta Odbora za kulturu Zajedničkog veća opština. Okupljenoj publici o istorijskom pregledu razvoja naselja Darda govorili su autor knjige Siniša Đuričić i urednik Veljko Maksić.

- Postoje specifičnosti što se tiče Darde, mada Darda nije toliko obrađena kao neka druga naselja sliče veličine, strukture i broja stanovništva, iako je arhivski materijal obiman i dostupan. Najzanimljiviji segment ovog projekta, meni lično je demografija, praćenje broja stanovništva, natalitet i mortalitet, takođe postoji i velika zbirka koja se čuva u arhivima u Pečuhu i Budimpešti koju je bilo interesantno istražiti – istakao je autor Siniša Đuričić.

Projekat je zamišljen kao istoriografski prikaz koji predstavlja prošlost mesta Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije koja naseljavaju ili su naseljavali pripadnici srpske zajednice. Prvi korak u realizaciji projekta napravljen je 2018. godine predstavljanjem monografije o prošlosti sela Vera, godinu dana kasnije obnavljena je monografija o Klisi, zatim o Ostrovu (2020). Posle jednogodišnje pauze 2022. godine, objavljena je i monografija o Boboti. Knjiga o Dardi je peta u nizu edicije „Svedoci vremena“, ali prva koja obrađuje prošlost nekog baranjskog mesta.

- Gospodin Đuričić je moj dugogodišnji poznanik, vredan je i kvalitetan istraživač. On je dosada objavio nekolicinu radova u kojima se bavi 18. vekom, a nemamo puno istraživaća koji se bave tim periodom. U jednom razgovoru predložio sam mu da napiše knjigu o Dardi, meni to nije toliko blisko područje, više sam ja orjentisan u istraživačkom smislu za Srem, a Siniša je to vrlo rado prihvatio, te godinu dana kasnije imamo priliku da svedočimo jednom izdanju, vrlo kvalitetnom i zanimljivom koje svedoči o prošlosti Srba u Dardi. Kada je započeo projekat Svedoci vremena, 2016. godine, čiji je idejni tvorac Nebojša Vidović, krenili smo sa sremskim mestima. Svako od tih mesta ima svoje specifičnosti, koje su vredne pažnje i veruje da će svi oni zaljubljenici u prošlost naći mnogo toga zanimljivog u svim ovim prethodnim izdanjima, ali naravno i u ovome. Imamo još mnogo mesta koja nisu dobila svoju ukoričenu prošlost. Sam projekat je složen, zahteva mnogo truda i vremena, ne možemo da se pohvaliti da imamo puno ljudi koji bi se bavili ovim poslom, a Siniša je upravo jedan od retkih osoba – izjavio je urednik knjige i predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-u Veljko Maksić.

Prisutne je pozdravio i predsednik Zajednčkog veća opština Vukovar Dejan Dakulić, te je istakao da je navedeni projekat podržan i finansiran od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.

Ostale vesti