Vukovar, 30.10.2024 - Srpski kulturni centar Vukovar u okviru projekta „Mesec srpske knjige“ predstavio je razne programske aktivnosti, a bogat program započeo je 23. oktobra danom otvorenih vrata biblioteke „Zaharije Orfelin“.
- Prvog programskog dana biblioteka je ugostila veći broj posetioca za koje smo omogućili besplatnu godišnju članarinu. To je ujedno bila prilika da se pogledaju raznovrsna dela poznatih srpskih i stranih autora kojima smo obogatili našu biblioteku. Drugog programskog dana, 24. oktobra, održana je radionica „Knjiga i ja“ za učenike nižih razreda osnovnih škola. Učenici su sa bibliotekarkom Majom Alić obišli biblioteku, prelistali knjige, razgovarali o njihovom značaju, upoznali se sa najpoznatijim srpskim piscima i njihovim delima, a zatim su crtežima, pesmom i igrom pokazali svoj talenat i primenili stečeno znanje. Trećeg programskog dana, 25. oktobra, o životu, delu i ljubavima Alekse Šantića govorila je dr Ljiljana Bajac Nikolić. Ovim zanimljivim i korisnim predavanjem obeležili smo 100 godina od smrti našeg poznatog pesnika. Svi ovi programi organizuju se kako bi se kod naših sugrađana, posebno mladih, razvila čitalačka navika i ljubav prema knjizi i s ciljem očuvanja srpskog jezika, kao ključne odrednice nacionalnog identiteta – pojašnjava direktorka SKC-a Jelica Lipovac Dudaš.
Zatim je, Srpski kulturni centar zajedno sa Novosadskim dečijim kulturnim centrom 30. oktobra u okviru programa „SKC sredom“ predstavio izložbu najznačajnijih i najlepših naslovnih i drugih strana najstarijeg lista za decu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu „Neven“, autorke Jelene Dopuđ, dugogodišnje urednice pomenutog lista. Otvaranju izložbe prisustvovali su i učenici Osnovne škole Nikole Andrića sa nastavnicom srpskog jezika Tijanom Bezbradicom.
- Izložba je pripremljena prošle godine od strane Novosadski kulturni centar povodom 190 godina od rođenja Jovana Jovanovića Zmaja i nosi naziv „Zmajev cvet jedan ipo vek“. Budući da se ove godine obeležava 120 godina od smrti Jovana Jovanovića Zmaja, koji je bio osnivač i pokretač ovog dečijeg časopisa, smatrali smo da bi bilo zanimljivo da i naša publika, odnosno naši najmlađi pogledaju ovu izložbu. Izložba je jako značajna zbog toga što je ovaj list najstariji list za decu koji izlazi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, budući da izlazi od 1880. godine uz neke određene periode kada je imao prekide, ali do dana današnjeg - rekla je direktorka SKC-a.
Takođe, priređena je i predstava „Ježeva kućica“ autora Branka Čopića za decu vrtićkog uzrasta. Predstavu za predškolce Dečijeg vrtića Vukovar 2 pripremila je bibliotekarka Maja Alić u saradnji sa kolegama Srpskog kulturnog centra i Zajedničkog veća opština.
- Druga aktivnost koju smo pripremili za danas je predstava za najmlađe, prvenstveno je bila zamišljena za decu starijeg uzrasta, tačnije za učenike osnovnih škola. Međutim, mislimo da bi bila zanimljiva i za decu iz vrtića koji se pripremaju za školu, tako da ćemo im danas i to prirediti – kaže direktorka SKC-a Lipovac Dudaš.
Podsetimo, Zajedničko veće opština u saradnji sa Srpskim kulturnim centrom 27. oktobra obezbedilo je zainteresovanim građanima sa prostora Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije odlazak na Međunarodni beogradski sajam knjiga. Tom prilikom, biblioteka „Zaharija Orfelin“ obnovila je svoj fond velikom količinom dela, od istorije i popularne psihologije, do beletristike, kako domaće, tako i strane. Takođe, upotpunjena je lektirna građa od prvog do osmog razreda osnovne škole, te je pribavljeno i mnoštvo slikovnica i knjiga za predškolski uzrast.
- Beogradski Sajam knjiga je zaista nepresušno vrelo sveta mašte, znanja i lepih uspomena. Drago nam je što konstantno omogućavamo svojim korisnicima pristup novim naslovima te raznolikost građe. Svesni smo da je tradicionalno čitanje ostalo u pozadini pred novim tehnološkim mogućnostima i dostignućima, ali upravo nam ovaj sajam šalje drugačiju sliku i dokaz da ljudi još uvek čitaju, da vole držati knjigu u rukama i osetiti miris štampanih listova - rekla je bibliotekarka Maja Alić.