Vukovar, 11.12.2024 - U Srpskom kulturnom centru Vukovar 11. decembra održana je promocija Zbornika radova „Amanet“. Promociju je otvorila direktorka SKC-a Jelica Lipovac Dudaš, pozdravila je prisutne i zahvalila se autorima na saradnji. Autori radova su profesori i nastavnici koji predaju u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu na prostoru delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar, a zastupljene su razne teme od književnosti i jezika do geografije.
- Ideja da se pokrene ovakav jedan zbornik radova proizašla je na jednom stručnom skupu nastavnika srpskog jezika, kada nam je domaćin bio Srpski kulturni centar i jedna od tačaka na skupu bila je zapravo i moguća saradnja nastavnika sa ovom Ustanovom u kulturi. Predloženo je pokretanje zbornika, budući da smo mi, koji predajemo srpski jezik i nacionalnu grupu predmeta uvek nekako usamljeni i u zaostatku naspram većine učesnika u obrazovnom sistemu u Republici Hrvatskoj, pala je odluka da se pokrene ovaj zbornik i pozvali smo sve nastavnike prvenstveno srpskog jezika, zatim i nacionalne grupe predmeta da nam se pridruže sa nekim svojim radom, poetskim radom, metodičkim i slično – izjavila je profesorica srpskog jezika u Gimnaziji Vukovar Ljiljana Bajac Nikolić ujedno i urednica zbornika, te autor rada „Andrićevi romani“.
Pomenuti zbornik radova nosi ime „Amanet“, reč koja označava zaveštanje, a predstavlja nešto što se ostavlja u poverenju i na čuvanje drugima. Ova reč nosi duboko značenje, jer su autori ujedno i prosvetni radnici, odgovorni za obrazovanje budućih generacija koji će aktivno doprinositi kulturi i životu srpske zajednice na ovim prostorima, te će ovi radovi biti amanet, ostavljeni budućim naraštajima. Reč „amanet“ je turcizam po poreklu, te dodatno nosi simboliku otvorenosti našeg jezika, naše spremnosti da negujemo različitosti i da budemo tolerantni. To je i suština nastave na srpskom jeziku, volimo i čuvamo svoju istoriju, kulturu, tradiciju jezik i pismo, ali istovremeno poštujemo tuđe.
- Nakon što smo dobili poziv od Srpskog kulturnog centra da pošaljemo radove za zbornik većina nas se odazvala, meni je bilo drago da se konačno napravi takva jedna knjiga koja će pokazati ono šta mi sve radimo na ovom području, a smatram da radimo puno. I u okviru naše srpske zajednice u Republici Hrvatskoj možda i najviše, jer smo područje na kojem vrlo aktivno deluje više naših institucija. Moj rad se bavi jezikom, a tom temom želim opisati koliko je jezik bitan, koji su njegovi aspekti, te šta jezik podrazumeva, koja je razlika između umetničnog i narodnog jezika. Za svakog pojedinca je važno da se rodi, odraste i živi u svom maternjem jeziku, jer to je ono što nas čini srećnim, to je ono što nam pokazuje gde pripadamo, ko smo i šta jesmo. Ako smo čvrsti i jasni u svome identitetu i u svome maternjem jeziku lakše ćemo se ostvariti kao samostalni pojedinci i uvek ćemo imati bolje pozicije u društvu – rekla je o svome radu „Sve je jezik i sve je u jeziku“ direktorka Osnovne škole Trpinja Vesna Vujić
- I ranije sam sarađivala, ali evo i trenuto sarađujem kao nastavnik sa Srpskim kulturnim centrom i njegovom bibliotekom, te sam se rado odazvala na poziv direktorke i uključila se svojim stručnim člankom u zbornik radova. Kako je ovo jubilarna godina, odnosno 120 godina od smrti Jovana Jovanovića Zmaja, tako sam se ja u svome radu bavila Zmajevom poezijom, tačnije dvema njegovim zbirkama „Đulići“ i „Đulići i uveoci“. Bavila sam se prisustvom motiva cveća u njegovoj poeziji i načinom kako je on simbolički koristio ovaj motiv da bi prikazao svoja raspoloženja, osećanje sreće i ljubavi u prvoj zbirci „Đulići“ i u drugoj zbirci „Đulići i uveoci“ u kojoj je zabeležio gubitak porodice – rekla je nastavnica srpskog jezika Osnovne škole Dalj Danijela Atlagić.
U zborniku se nalaze i radovi profesorice srpskog jezika Ekonomske škole Vukovar Slađane Milješić Ćićić na temu „Kletva i blagoslov u delima narodne književnosti“ i nastavnice srpskog jezika Osnovne školi Dalj i ujedno lektorke ovog izdanja Danijele Radonjić „Nušićev smeh u XXI veku“. Takođe, profesorice srpskog jezika u Tehničkoj školi Nikole Tesle Vukovar svojim radovima doprinele su izradi zbornika, Jelica Lipovac Dudaš bavila se temom „Savremeni metodički sistem u nastavi srpskog jezika“, Maja Tanastić pisala je na temu „Koit ili ljubav u Romanu o Londonu Miloša Crnjanskog“, dok je Danka Kojčinović razradila temu „Konstrukcija za+akuzativ kao rekcijska dopuna“. U zborniku je zastupljena i tema posvećena geografiji nastavnika Osnovne škole Nikole Tesle Mirkovci Slobodana Seferovića „Razvoj geografije u Srbiji“ i za kraj jedna pesma nastavnika Osnovne škole Bijelo Brdo Aleksandra Kovačevića „Sve je pet u školi Bijelo Brdo“.
Promociji Zbornika radova „Amanet“ prisustvovali su i predstavnici Zajedničkog veća opština Vukovar predsednik Dejan Drakulić i sekretar Vinko Lazić.