Očuvanje običaja Kraljice kao dela nematerijalne kulturne baštine srpske etničke zajednice na prostoru RH

Dalj, 09.04.2025 - U organizaciji Zajedničkog veća opština i u partnerstvu sa Ansamblom narodnih igara SKD „Prosvjeta“ Vukovar, 1. aprila započela je prva etapa projekta posvećenog očuvanju običaja Kraljice kao dela nematerijalne kulturne baštine srpske etničke zajednice na prostoru Republike Hrvatske. Stručni tim koji vodi istraživanje čine etnomuzikolog i etnokoreolog Gordana Roganović i etnolog i antropolog dr Vesna Marjanović, koje svojim znanjem i iskustvom daju značajan doprinos sistematizaciji i zaštiti ovog vrednog kulturnog nasleđa. Ova faza projekta obuhvata terensko-istraživački, kao i arhivsko-muzeološki rad sa ciljem dopunjavanja postojećih saznanja, proučavanja specifičnih detalja i razotkrivanja lokalnih varijanti običaja u selima za koja postoje podaci da su „Kraljice“ u njima bile prisutne.

Nakon istraživanja sprovedenog u Borovu, gde je u procesu prikupljanja podataka učestvovalo i Kulturno-umetničko društvo „Branislav Nušić“, terenski rad je 9. aprila nastavljen u Dalju. Svoj doprinos prikazu običaja dali su i članovi Srpskog kulturno-umetničkog društva „Branko Radičević“ iz Dalja. Stariji meštani učestvovali su kao kazivači, deleći svoja sećanja i svedočenja o tome kako se običaj „Kraljica“ nekada praktikovao u njihovoj zajednici. U nastavku prve etape projekta, terensko istraživanje biće sprovedeno i u Trpinji sa ciljem dodatnog obogaćivanja znanja o lokalnim varijantama ovog značajnog segmenta nematerijalne kulturne baštine srpske zajednice.

Zajedničko veće opština Vukovar zahvaljuje se svim učesnicima na aktivnom doprinosu u očuvanju, zaštiti i promociji kulturnog bogatstva koje naša zajednica nosi, kao i na nesebičnom zalaganju u prenošenju tradicije budućim generacijama. Samo učešće u projektu predstavlja važan korak ka očuvanju identiteta i vrednosti koje nas povezuju i osnažuju kao zajednicu.

Ostale vesti