Vukovar, 07.12.2024 - U organizaciji Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije i Udruženja antifašističkih boraca i antifašista grada Vukovara 7. decembra obeležena je 80. godišnjica Desanta na Dunavu i prvog pokušaja oslobođenja Vukovara od fašizma. Učesnici komemoracije prvo su se okupili u Borovu naselju gde su venece položili na spomenik oslobodiocima gde je održan i centralni deo sa prikladni recitatorskim program učenika vukovarske gimnazije. Prisutni su se nakon centralnog programa uputili u Vukovar gde su vence položili na spomen-kosturnicu nedaleko od vukovarske bolnice, a zatim je pušten u Dunav jedan zajednički venac.
Nakon što je saveznička vojska sredinom novembra 1944. godine ostvarila značajnu pobedu u Batinskoj bici u Baranji, u noći sa 7. na 8. decembar pokušala je sličan napad da izvrši i kod Vukovara i na taj način probije Sremski front. Bitke oko Vukovara vođene su dva dana i tri noći, ali je na kraju bilo neuspešno, uz brojne žrtve sa obe strane. Napad su predvodile jedinice 5. vojvođanske brigade i jedinice Crvene armije.
- Vukovar je morao da čeka slobodu do proboja Sremskog fronta 12. aprila 1945. godine. Mi sledbenici ideje antifašizma, upravo zbog ovih žrtava moramo se boriti protiv svakog oblika revizije i minimiziranja borbe protiv antifašizma. Boriti se za mir, toleranciju, svet bez mržnje, bez obzira na nacionalnu, versku i rasnu pripadnost – u svome obraćanju istakao je predsednik Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije Lazo Đokić ispred spomenika u Borovu naselju koji je podignut 1946. godine.
Program je završen svečanom akademijom u Parohijskom domu gde je predsednik ZUABA VSŽ Lazo Đokić dodelio povelje za izuzetan doprinos u negovanju vrednosti antifašizma i kulture sećanja na NBO, kao i razvijanje i širenje ideje antifašizma među narodima i građanima Ambasadi Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj, Savetu udruženja boraca narodnooslobodilačkih ratova Autonomne pokrajine Vojvodine, Zajedničkom veću opština Vukovar i profesorici Liljani Bajac-Nikolić.
- Zajedničko veće opština prolazi isti put kao i Udruženje antifašista, kao i sam antifašizam. Osporavaju nas, osporavaju naše trajanje. Pokušavaju da promene ono što se dogodilo u skoroj istoriji, a to je jedan uspešan mirni proces koji je spasio ljudske živote. Zajedničko veće opština, samim tim, po svojoj prirodi i svome nastanku mora i treba da vodi računa o evropskim vrednostima, promoviše toleranciju, poštovanje, jednakost, pre svega ljudskost. Mi to radimo i radićemo i dalje, zaista mi je zadovoljstvo što imamo priliku da budemo uz ovo udruženje i da se zajedno borimo protiv onih koji žele da izbrišu istoriju. Mi zajedno moramo da promovišemo vrednosti antifašizma, toleranciju, poštovanje i jednakost među ljudima i dok god to radimo fašizam neće pobediti i bićemo bliže onom našem cilju da fašizam na kraju bude poražen – prisutnima se obratio predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, nakon preuzimanja povelje.