Monodrama „Slušaj kako govorim – Sava Mrkalj“ predstavljena u SKC-u

Vukovar, 28.03.2025 - Monodrama koja prikazuje život i delo Save Mrkalja, pesnika i reformatora srpskog jezika i ćirilice, predstavljena je 27. marta u Srpskom kulturnom centru u Vukovaru. Glumac Dejan Stojaković izveo je monodramu „Slušaj kako govorim – Sava Mrkalj“, autora Gordane Ilić Marković u režiji Duška Aškovića. Ova predstava pruža dubok uvid u značajnu ulogu koju je Mrkalj imao u razvoju srpske pismenosti i kulture, kroz emotivan i intelektualno bogat prikaz njegovog života.

- Ja govorim njegovu ispovest, koju možemo nazvati i razgovorom koji je vodio sam sa sobom. Priseća se prvih svojih koraka uz majku i oca, svog Sjeničaka, svojih Potoka. Takođe, priseća se stvaranja, podizanja i učiteljevanja. Bio je veoma uman čovek, govorio je sedam svetskih jezika, služio se sa još tri i imao dva doktorata. Bio je svestrana ličnost, mnogo je dao, ali je ostao zaboravljen. Danas, monodrama nije nešto traženo, svi žele komediju, ali ovo ipak tera na razmišljanje i govori o jednom čoveku koji je zaslužio da se nađe među sto najumnijih ljudi. Nažalost, gotovo niko ne zna za Savu Mrkalja. Ova monodrama nosi posebnu misiju, ali se suočava i sa istim problemima sa kojima se Sava Mrkalj suočavao u svom životu, odbijanjem, neprihvatanjem i nedovoljnim znanjem o njemu – rekao je glumac.

Da podsetimo, Sava Mrkalj je bio među prvim reformatorima srpske ćirilice, koju je sa 46 slova, sveo na 29, od kojih je 25 slova u upotrebi u današnjoj srpskoj azbuci. U svom delu „Salo debeloga jera libo azbukoprotres“ štampanom u Pešti 1810. godine zalagao za reformu tadašnjeg pravopisa i tražio primenu fonetskog pisma baziranog na narodnom jeziku i pravilima „jedan znak za jedan glas“ i “piši kako govoriš”. Ovo delo uticalo je i na Vuka Karadžića i na njegovu reformu pisma.
Sava Mrkalj je bio ličnost koja je ostavila dubok trag, ali je danas zaboravljena, a njegovo ime retko se spominje. Upravo zato, Srpski kulturni centar je odlučio da pokrene ovaj program, kako bi oživeli sećanje na njega i omogućili širu javnost da sazna više o njegovom životu i radu

- Svi koji su posetili Srpski kulturni centar imali su reči hvale za nas i naše gostoprimstvo, pa su preneli lepe utiske drugima. Zbog toga su glumci počeli da nam se obraćaju i izražavaju želju da gostuju kod nas. Na ovu ideju smo došli jer je Sava Mrkalj ličnost o kojoj se malo zna i malo govori, a bio je učitelj, monah, filolog, filozof, i bavio se pesništvom. Iz tog razloga smo ovaj program povezali sa Svetskim danom poezije. Ovom prilikom, publika će imati priliku da sazna više o liku i delu Save Mrkalja – rekla je direktorka Srpskog kulturnog centra Vukovar Jelica Lipovac Dudaš.

U pomenutoj monodrami uživali su i predstavnici Zajedničkog veća opština Vukovar, predsednik Dejan Drakulić, sekretar Vinko Lazić i predsednica Odbora za obrazovanje Milica Stojanović. Program je finansiran sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Zajedničkog veća opština Vukovar.

Ostale vesti