Monodrama nobelovca Ive Andrića izvedena u Srpskom domu

Vukovar, 21. 2. 2025. - U nastavku programskih aktivnosti Srpskog doma, a povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, 21. februara predstavljena je monodrama nobelovca Ive Andrića „Na Drini ćuprija“ u izvođenju Tihomira Stanića koji je na umetnički ubedljiv, sugestivan i živ način govorio Andrićev tekst.

- Prva četiri poglavlja romana „Na Drini ćuprija“ govore o Mehmed-paši Sokoloviću, koji je kao dete odveden iz svog rodnog sela u daleki svet, tadašnji Stambol. U detinjstvu je nosio osećanje bola koji se razlikovao od svih drugih patnji koje će kasnije proživeti. Andrić sugeriše da je Mehmed-paša, kako bi ublažio tu nelagodnost, sagradio most, ćupriju na Drini. Priča završava smrću velikog vezira Mehmed-paše, koji, u trenutku smrti, podseća na ostarelog i premlaćenog seljaka iz svog rodnog sela Sokolovića – rekao je nešto više o monodrami sam glumac.

Tihomir Stanić je jedan od najcenjenijih i najpoznatijih srpskih glumaca, čija karijera traje više od četiri decenije. Rođen je 1957. godine u Beogradu, a svoju glumačku karijeru započeo je još kao student na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde je stekao osnovu za budući rad. Poznat je po izuzetnoj svestranosti, jer je ostvario zapažene uloge u filmovima, televizijskim serijama, ali i u pozorištu. Stanić je najpoznatiji po ulogama u popularnim televizijskim serijama kao što su Porodično blago, Bela lađa, Crni Gruja i Nobelovac. Učestvovao je u brojnim domaćim filmovima i ostvario uloge koje su mu doneli brojne nagrade i priznanja. Njegova sposobnost da se transformiše u različite likove, od komičnih do dramatičnih, omogućila mu je da izgradi širok spektar likova, čime je stekao velik broj obožavalaca i priznanja od strane kritike.

-Već dvadeset i nešto godina pričam ovo s velikim poštovanjem i ljubavlju. Moj otac je bio učitelj, pa sam mislio da imam neku vrstu obaveze da budem posrednik između velikog pisca i publike koja želi da čuje o Andriću. Tokom vremena, zahvaljujući toj činjenici, prepoznat sam u društvu kao neko ko zna o Andriću i ima veze sa njim, ili čak liči na njega. Zbog toga mi se ukazala prilika da režiram i produciram seriju „Nobelovac“, koja je prikazana na Prvom programu Radio-televizije Srbije. Serija, koja je imala osam epizoda, prikazana je u oktobru i imala je veliki uspeh, dobila je dobre kritike i izazvala pozitivan odjek u javnosti. Zahvaljujući toj seriji, poraslo je interesovanje i za ovu predstavu, pa je, nakon više od dvadeset godina, ono što pričam ponovo privuklo pažnju publike. Smatram da uspevam da delo Andrića približim savremenom gledaocu. Od kada ovo govorim, činim se da sam postao mnogo mudriji, pametniji i sada mi je lakše da idem kroz život primenjujući mudrosti koje sam razumeo iz Andrićevog dela – dodao je Stanić.

Među brojnom publikom u pomenutoj monodrami uživali su i predstavnici Zajedničkog veća opština Vukovar predsednik Dejan Drakulić, sekretar Vinko Lazić i predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-u Veljko Maksić.

Ostale vesti