Darda, 24.07.2024 - Nakon što je u aprilu knjiga „Svedoci vremena – istorijski pregled razvoja naselja Darda“ autora Siniše Đuričića promovisana u Vukovaru, došao je red da se predstavi i domaćoj publici u Dardi. Tako su Baranjci imali priliku u Sali crkvene opštine darđanske 24. jula da saznaju nešto novo o istoriji svoga kraja, ali i kulturi i običajima koji sežu iz daleke prošlosti.
-Mislim da je za Dardu, za razliku od ostalih knjiga iz ove edicije, zanimljivo to što je Baranja po svojoj strukturi stanovništva multietnička sredina u kojoj su Srbi od najranijih vremena činili znatan deo stanovništva. To je jedan od glavnih razloga zbog kojih smo kolega Veljko Maksić i ja i odlučili prikupiti sve informacije i sažeti ih u knjigu. Bez korena nema ni stabla, veoma je važno za sve Darđane da imaju zapisanu istoriju svoga mesta, ali i za sve ostale ljude. Važno je znati koliki je doprinos Srba bio na ovom području da Darda danas bude ovo što jeste – rekao je autor knjige Siniša Đuričić.
Darđani su sa radošću prihvatili poziv na promociju izdanja u kojem je zapisana prošlost njihovog naselja, tako da je sala crkvene opštine bila ispunjena do poslednjeg mesta. Urednik izdanja Veljko Maksić i autor Đuričić ukratko su predstavili novu publikaciju Zajedničkog veća opština Vukovar koja se odnosi na prošlost naselja Darde u periodu od praistorije do 1991. godine. Takođe, prisutnima se obratio i predsednik Zajedničkog veća opština Vukovar Dejan Drakulić koji je istakao kako će se ova institucija truditi da i u budućem periodu obogati kulturni život u ovom delu Baranje.
-Ono što je za nas važno jeste očuvanje kulturnog, verskog, jezičkog i nacionalnog identiteta a to je sve sadržano u ovom projektu. Imamo četiri izdanja Zajedničkog veća opština Vukovar, i ovo izdanje Svedoci vremena je jedno od njih, ostali su Tragom prošlosti, Nematerijalna kulturna baština i nedavno pokrenuto izdanje Josif Milovuk. On je jedan od osnivača Matice srpske i to je jedna edicija u okviru koje ćemo izdavati knjige koje nisu vezane za ovako određenu temu, nego su to knjige naših građana i ona dela koja zaista treba da budu objavljena a možda njihovi autori nemaju priliku da ih objave. Pala mi je na pamet naša najčešće ponavljana poslovica „Voli svoje poštuj tuđe“ i pomislio sam kako možemo nešto da volimo što ne poznajemo, upravo Svedoci vremena knjiga o Dardi i svim drugim našim mestima treba da baci svetlo na Srbe koji su ovde živeli, na kulturu, identitet, običaje, navike, da osvetli neke uglove koji su možda sakriveni – poručio je predsednik ZVO-a Drakulić.
Projekat Svedoci vremena započet je 2017. godine i do sada je u okviru njega zapisana prošlost Vere, Klise, Ostrova, Bobote i Darde. Organizatori navode kako će i u budućnosti nastojati da ostvare prvobitni cilj projekta, a to je da što više mesta sa područja istočne Hrvatske dobije svoju ukoričenu objedinjenu prošlost. Pomenuti projekat finansiran je od strane Ministarstva kulture Republike Srbije i Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.