„Bijela pčela“ obeležila 30. godina i u Vukovaru

Vukovar, 09.12.2024 - U Srpskom kulturnom centaru Vukovar 9. decembra obeleženo je 30. godina postojanja dečijeg časopisa „Bijela pčela“, a organizator proslave je izdavač časopisa Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ pododbor Rijeka. Časopis je posvećen očuvanju i promociji srpske kulture i tradicije, te srpskog jezika i ćiriličnog pisma. Sadrži raznovrsne članke, eseje i priloge o književnosti, umetnosti, istoriji i aktuelnim kulturnim događanjima, a ima i značajnu ulogu u povezivanju zajednice i očuvanju identiteta kroz obrazovanje i informisanje.

- „Bijela pčela“ zapravo služi kao dodatak nastavi za one učenike i učenice koji nastavu pohađaju po manjinskom programu, odnosno srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Predstavlja dodatan izvor znanja i informacija putem kojeg se mogu informisati o nekim temama koji su vezani uz nastavu, ali i one koje predstavljaju zabavni sadržaj. Osim navedenog, imamo i likovne sadržaje koji su zastupljeni u časopisu, a šalju ih sami učenici. Zatim, tu je i dosta informacije iz geografije, istorije, biologije i slično. Došlo je do tehnološkog razvoja, vremena se menjaju, a mi trebamo da se prilagodimo, tako da se trudimo da izađemo iz te arhaične forme i upravo zbog toga ćemo pokrenuti i web stranicu, koja će biti interaktivna, gde će deca moći uz sam časopis, pristupiti sadržaju i na način koji je njima zbog tehnološkog razvoja i odrastanja uz tehnologiju, na neki način bliži – rekla je urednica „Bijele pčele“ Katarina Bošnjak.

Povodom velikog jubileja predstavljena je izložba koja obuhvata istaknute naslovnice, stripove i dečije radove, a u samom programu su nastupili Dečji hor „Javorčići“ iz Vukovara, Tamburaška sekcija KUD-a „Branislav Nušić“ iz Borova i recitatori. U okviru proslave održana je i radionica za decu uzrasta od 6 do 10 godina pod vodstvom likovne urednice „Bijele pčele“ Katarine Kožul.

- Časopis pruža različit sadržaj, samim tim i vizualni sadržaj je raznolik. Jako nam je važno da u svakom broju predstavimo i dečije radove unutar male galerije, tim povodom deca nam svaki mesec šalju radove, a i mi ih prikupljamo i sa Programa PLUS koji se održava širom Republike Hrvatske. Pored toga mogu se videti radovi i ilustracije mladih dizajnera sa kojima sarađujemo. Zapravo sa ovim nekim novim poglavljem Bijele pčele idemo prema tome da se to sve proširi, odnosno da proširimo rubriku male galerije i da uključimo radove novih saradnika. Danas smo deci na radionica prikazali nešto što se ne proučava u okiru školskog sistema, a to je recikliranje materijala, odnosno rad sa nekim ne tako tipičnim likovnim materijalima. Konkretno radili smo recikliranje starog tekstila i pričali smo o upotrebi starih materijala u svrhu nečega novog i zapravo o smanjenju otpada i potencijalu kojeg taj otpad nosi – izjavila je likovna urednica časopisa „Bijela pčela“.

Obeležavanju su prisustvovali i predsednik Zajedničkog veća opština Vukovar Dejan Drakulić i predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-u Veljko Maksić.

Ostale vesti