Заједничко веће општина (ЗВО) је институција која усклађује интересе српске етничке заједнице у источној Славонији, Барањи и западном Срему, кординише права и даје иницијативе и предлоге према институцијама власти ради побољшања положаја припадника српске етничке заједнице.
Ердутским споразумом који је потписан 12.11.1995. године завршен је рат, предвиђено је формирање Заједничког већа општина и почео је процес мирне реинтеграције. Резолуцијом Савета безбедности УН-а број 1037 од 15.01.1996. године успостављена је мировна операција под називом Привремена управа УН-а за источну Славонију, Барању и западни Срем (УНТАЕС). Писмом Владе Републике Хрватске за завршетак мирне реинтеграције Региона под Прелазном Управом, од 13.01.1997. године, упућеног Савету безбедности Уједињених нација, Република Хрватска је потврдила своју намеру за завршетак и доследно провођење мирне реинтеграције те се гарантују права припадницима српске етничке заједнице који живе на том подручју, а између осталог и оснивање Већа српске етничке заједнице, данас Заједничког већа општина. Споразумом о оснивању Заједничког већа општина од 23.05.1997. године, којег су потписали Јуре Радић испред хрватске стране и Милош Војновић испред српске те Жак Пол Клајн као сведок и управитељ Прелазне Управе, дефинисани су организација статус, састав, недлежност и начин финансирања, а одлуком Владе Републике Хрватске од 15.10.1998. године правно формално је основан ЗВО. Одсек за међународно правне послове, Министарства вањских послова Републике Хрватске, 30.08.2001. донео је међународноправно мишљење којим се потврђује да обавезе преузете Писмом намера Владе Републике Хрватске за завршетак мирне реинтеграције у ширем смислу чине са Ердутским споразумом једну целину те једнако као и Ердутски споразум обавезује Републику Хрватску тј., потврђена је трајност Ердутског споразума и осталих докумената релевантних за завршетак мирне реинтеграције.
ЗВО прати и анализира укупну проблематику у сфери доследног спровођења просветне и културне аутономије, анализира стање у опшинама и даје предлоге надлежним телима у сврху бољитка функционисања јединица локалне управе и самоуправе и укупног бољитка за локално становништво, штити људска, грађанска и мањинска права српске етничке заједнице у складу с Уставом Републике Хрватске, позитивним законским прописима, те међународно признатим и правно релевантним споразумима којима се утврђује и правно регулише статус и положај српске заједнице на подручју деловања.
ЗВО чини Скупштина, састављена од већника из редова српске етничке заједнице без обзира на њихову страначку припадност, који су изабрани на изборима за представничка тела јединица локалне управе и самоуправе на подручју ове две најисточније жупаније, у складу са Статутом ЗВО–а. У 7. сазиву ЗВО, 2021-2025. Скупштина броји 28 већника. Скупштина је највише тело ЗВО–а која, између осталог бира председника који своју дужност обавља професионално. Споразумом о оснивању ЗВО заменици жупани Вуковарско-сремске и Осјечко-барањске жупаније из редова српске етничке заједнице су и потпредседници ЗВО–а.
Председник ЗВО–а је Дејан Дракулић, маг. права, потпредседници су Срђан Јеремић маг. оец. и мр. сц. Радомир Чварковић, а секретар ЗВО–а је Винко Лазић дипл. полит.