Zajedničko veće opština (ZVO) je institucija koja usklađuje interese srpske etničke zajednice u istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Sremu, kordiniše prava i daje inicijative i predloge prema institucijama vlasti radi poboljšanja položaja pripadnika srpske etničke zajednice.
Erdutskim sporazumom koji je potpisan 12.11.1995. godine završen је rat, predviđeno je formiranje Zajedničkog veća opština i počeo je proces mirne reintegracije. Rezolucijom Saveta bezbednosti UN-a broj 1037 od 15.01.1996. godine uspostavljena je mirovna operacija pod nazivom Privremena uprava UN-a za istočnu Slavoniju, Baranju i zapadni Srem (UNTAES). Pismom Vlade Republike Hrvatske za završetak mirne reintegracije Regiona pod Prelaznom Upravom, od 13.01.1997. godine, upućenog Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, Republika Hrvatska je potvrdila svoju nameru za završetak i dosledno provođenje mirne reintegracije te se garantuju prava pripadnicima srpske etničke zajednice koji žive na tom području, a između ostalog i osnivanje Veća srpske etničke zajednice, danas Zajedničkog veća opština. Sporazumom o osnivanju Zajedničkog veća opština od 23.05.1997. godine, kojeg su potpisali Jure Radić ispred hrvatske strane i Miloš Vojnović ispred srpske te Žak Pol Klajn kao svedok i upravitelj Prelazne Uprave, definisani su organizacija status, sastav, nedležnost i način finansiranja, a odlukom Vlade Republike Hrvatske od 15.10.1998. godine pravno formalno je osnovan ZVO. Odsek za međunarodno pravne poslove, Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske, 30.08.2001. doneo je međunarodnopravno mišljenje kojim se potvrđuje da obaveze preuzete Pismom namera Vlade Republike Hrvatske za završetak mirne reintegracije u širem smislu čine sa Erdutskim sporazumom jednu celinu te jednako kao i Erdutski sporazum obavezuje Republiku Hrvatsku tj., potvrđena je trajnost Erdutskog sporazuma i ostalih dokumenata relevantnih za završetak mirne reintegracije.
ZVO prati i analizira ukupnu problematiku u sferi doslednog sprovođenja prosvetne i kulturne autonomije, analizira stanje u opšinama i daje predloge nadležnim telima u svrhu boljitka funkcionisanja jedinica lokalne uprave i samouprave i ukupnog boljitka za lokalno stanovništvo, štiti ljudska, građanska i manjinska prava srpske etničke zajednice u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, pozitivnim zakonskim propisima, te međunarodno priznatim i pravno relevantnim sporazumima kojima se utvrđuje i pravno reguliše status i položaj srpske zajednice na području delovanja.
ZVO čini Skupština, sastavljena od većnika iz redova srpske etničke zajednice bez obzira na njihovu stranačku pripadnost, koji su izabrani na izborima za predstavnička tela jedinica lokalne uprave i samouprave na području ove dve najistočnije županije, u skladu sa Statutom ZVO–a. U 7. sazivu ZVO, 2021-2025. Skupština broji 28 većnika. Skupština je najviše telo ZVO–a koja, između ostalog bira predsednika koji svoju dužnost obavlja profesionalno. Sporazumom o osnivanju ZVO zamenici župani Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije iz redova srpske etničke zajednice su i potpredsednici ZVO–a.
Predsednik ZVO–a je Dejan Drakulić, mag. iur., potpredsednici su Srđan Jeremić mag. oec. i mr. sc. Radomir Čvarković, a sekretar ZVO–a je Vinko Lazić dipl. polit.